Hluboká práce – povinná četba v advokacii!

V ISAKu jsme za Vás přečetli knihu Hluboká práce, autora Cala Newporta, která je naším aktuálním literárním tipem, jenž by neměl uniknout pozornosti advokátů. Vydavatelství Jan Melvil Publishing, které stojí za českým překladem publikace, výstižně shrnuje její hlavní myšlenky.  „V dnešní době neustálé online dostupnosti většina lidí ztratila schopnost ponořit se hluboce do práce a své dny místo toho tráví v horečné smršti emailů a sociálních sítí, aniž by si uvědomovali, že existuje lepší možnost.

V knize Hluboká práce představuje Cal Newport svůj stejnojmenný koncept – schopnost soustředit se bez rozptylování na kognitivně náročné úkoly. Hluboká práce vám umožní rychle pochopit složité koncepty a vytvářet lepší výstupy v kratším čase, díky čemuž se zlepšíte v tom, co děláte, a získáte pocit skutečného naplnění z mistrně odvedené práce. Jde zkrátka o takovou superschopnost stále konkurenčnější ekonomiky 21. století.

Místo tvrzení, že rozptylování je špatně, Newport oslavuje přínosy opaku. V knize rozdělené na dvě části nejdříve dokládá, že pěstovat si zvyk hluboce pracovat přináší obrovské výhody téměř v jakékoli profesi. Poté přichází s propracovaným tréninkovým plánem v podobě čtyř „pravidel“, který má přenastavit vaši mysl a zvyky tak, aby přispívaly k rozvoji schopnosti hluboce pracovat.“

Robert Vlach, podnikatelský poradce, provozovatel portálu Na volné noze a autor stejnojmenné knihy pak na svém blogu coctu.cz píše: „Newport nabízí radikální řešení v podobě časových bloků vyhrazených 100% čisté, destilované, profesionální práci s plnou pozorností. Ale zároveň varuje: Pozor, snáze se to řekne, než udělá! Proto nenapsal článek, ale rovnou celou knihu, v níž popisuje všemožné strategie a fígle, jak si čas na hlubokou práci udělat. Pro ty, kteří pracují hlavou, nebo studují, je tahle nová Newportova křížová výprava povinnou četbou.“

Advokáti – s rozvojem technologií a automatizací se postupně odbourává rutinní práce a na významu dále získává komplexní uvažování advokátů a tvorba dokumentů. A hluboká práce je jedním z klíčových nástrojů, které mohou advokátům poskytnout potřebnou konkurenční výhodu.

https://www.melvil.cz/?s=hlubok%C3%A1+pr%C3%A1ce

Zdroj použité fotografie a podrobnější recenze – https://lifehacky.cz/ma-hluboka-prace/

Top